İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Nedir?

Bir önceki yazımızda girizgahını yaptığımız İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı kısaca İMM; sizlerin aracınız ile karşıya vermiş olduğunuz hasar sonrası, sizlerden talep edilen maddi, bedeni ve manevi talepleri karşılayan bir sorumluluk teminatı. Bu teminatı, isterseniz kasko poliçenizin içerisinde limitlerini sizi belirleyerek alabileceğiniz gibi, kasko poliçenizden bağımsız ayrı bir poliçe olarak da temin edebilirsiniz.

Bir örnek ile İMM teminatı nerede devreye girer anlatmaya çalışalım. Aracınız ile karışmış olduğunuz bir kaza neticesinde karşı araçta tahmini 1 milyon TL’lik bir maddi hasara sebebiyet verdiniz. Kusur oranı %100 sizde. Burada ilk olarak Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Teminatı yani Trafik Sigortanız devreye girecek ve limitleri dahilinde karşı aracın mağduriyetini giderecek. 2024 yılı için bu limit iki yüz bin TL ile sınırlı. Hatırlayalım; karşı araca verdiğimiz tahmini zarar 1 milyon TL idi, Trafik Sigortamız bunun iki yüz bin TL’sini karşıladı.

Geri kalan sekiz yüz bin nereden karşılanacak?

Eğer Kasko poliçeniz varsa çok şanlısınız. Çünkü Trafik Sigortasının limitleri aşan tutarlar Kasko poliçeniz içinde yer alan İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatından karşılanacak. Ama durun erken sevinmeyelim.

Poliçemizi yaptırırken teminat limitlerinizi kontrol etmiş miydiniz?

Yoksa acentenizden teklif talebinde bulunurken size en ucuz poliçeyi bulmasını mı talep etmiştiniz?

Poliçenizi hemen elinize aldınız ve kontrol ettiğinizde İMM teminatının 500.000 TL olarak verildiğini gördünüz. Trafik poliçesinin limitini aşan tutar anımsayacağınız gibi 800.000 TL idi. Yani 300.000 TL yine karşılıksız kaldı. Peki bu ortaya çıkan mağduriyetin sorumlusu kim olabilir?

  • Siz sigortaya inancı tam bir tüketici olarak, poliçenizi yaptırırken acentenizden sizin risklerinizi tam anlamı ile koruyan bir poliçe talebinde bulunup, fiyatı ikinci plana atmanıza rağmen acenteniz size limitleri düşük bu poliçeyi uygun gördü ise, burada sorumluluk maalesef acentenizde. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz “SARI ACENTE” terörüne uğramış bulunmaktasınız. Tüketicilerinin beklentilerini analiz edemeyen, önceliği müşteri kaybetme korkusu olan, poliçeyi düzenlediği şirket ve teminatlarını değerlendirmeyen ya da DEĞERLENDIREMEYEN acenteler maalesef bu mağduriyetlerin doğmasına sebebiyet vermeye devam edecekler. Poliçenizi yaptırırken çalıştığınız acentenizin mesleki bilgi birikimini, yeterliliğini ve tecrübesini mutlaka göz önünde bulundurun. Alabileceğiniz en önemli önlem bu olacak.
  • Diğer bir açıdan konuyu ele alırsak; sizin için tek kıstas poliçe primi ise ve acentenizi sadece kendinize en uygun fiyatı sunması konusunda motive ettiyseniz, başka bir “SARI ACENTE”’ den aldığınız teklifleri baz alarak prim karşılaştırmasına girdiyseniz, acenteniz de sizlerin talebini yerine getirerek en ucuz poliçe için bazı teminatların gramajını azaltacak ve hasar anında kaçınılmaz mağduriyetler yaşanacak. Poliçenizi yaptırırken primden ziyade teminatların içeriğine dikkat etmeniz hasar anında sizlerin sorunsuz bir hizmet almasını sağlayacak. İçinde bulunduğumuz ekonomik ortamda tabi ki primler çok çok önemli ama yağmurdan kaçarken doluya tutulmak istemiyorsanız; poliçenizi en kapsamlı risk değerlendirmenizi yapan ve sizlere en ucuzu değil en uygun poliçeyi sunan acenteleri tercih edebilirsiniz.

Kazamıza geri dönersek; diğer bir ihtimal de, aracımızın yaşının kasko yaptıramayacak kadar büyük olması ya da sizlerin tercihi ile kasko poliçenizin olmaması olacak. O zaman en kötü ihtimali düşünerek hareket etmek sizlere fayda sağlayacak. Bu da yukarıdaki örnekte olduğu gibi karşı tarafa vereceğiniz zararlar. Eğer aracınıza yaşından dolayı veya maddi imkansızlıklardan dolayı kasko poliçenizi yaptıramıyorsanız burada alabileceğiniz en akıllı önlem, aracınıza ayrı bir İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi yaptırmak olacak. Trafik poliçenizi yaptırdıktan sonra mutlaka acentenizden ek bir İMM poliçesi teklifi talebinde bulunun. Uygun fiyatlarla kapsamlı bir korumaya ulaşabileceğiniz bu poliçenin limitlerini de acenteniz ile birlikte sizler belirleyebilirsiniz. Böylelikle Trafik poliçenizin limitlerini aşan noktada bu poliçe devreye girecek ve sizleri koruyacak.

Aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaçlarınıza en doğru poliçeyi ve teminatları Kaktüs Sigorta güvencesiyle yaptırabilirsiniz.

Bunları Biliyor Muydunuz?