İşveren Sorumluluk Sigortası

İşveren Sorumluluk Sigortasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ülkemizde sigorta bilinci hızla yükselmeye devam ederken burada en büyük sorumluluk tabi ki sigorta acentelerine düşmekte. Sigortanın konusuna giren tüm branşlar için, deneyimli ve yeterli bilgi birikime sahip bir acentenin gerçekleştirebileceği küçük dokunuşlara sayısız örnek vermek mümkün.

Bugün, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile endüstriyel işletmelerin risklerini sigortalamak istediklerinde dikkat etmeleri gereken teminatlardan İşveren Sorumluluk Teminatını inceleyelim. Bir işletme için ofisinden, fabrikasından, emtiasından, demirbaşından, makinesinden daha önemli bir şey varsa o da işletmesindeki çalışanlarına karşı olan sorumlulukları. 

Öncelikle, tüm işverenlerin çalışanları için güvenli ve uygun çalışma ortamını hazırlaması, birincil öneme sahip konusu olması gerekiyor. İşveren riskini sigortalatmak istediğinde İşveren Mali Mesuliyet Poliçesini, iş yeri poliçesine ilave olarak alabileceği gibi işyeri poliçesinin içerisinde teminat olarak da alabilir.

Peki nedir bu İşveren Sorumluluk Teminatı?

İşveren sorumluluk teminatı, işverenin iş yerindeki faaliyetler sırasında çalışanların maruz kalabileceği risklerden doğan sorumluluklarını karşılamayı taahhüt ettiği bir teminat.

İşveren sorumluluk sigortası, çalışanların işyerindeki kazalardan veya meslek hastalıklarından kaynaklanan tıbbi masrafları, kayıpları veya iş göremezlik durumlarını kapsar. Ayrıca, işverenin yasal olarak çalışanlara karşı olan hukuki sorumluluğunu da içerir.

Bu sigorta türü, işverenin çalışanlarının güvenliği ve refahını sağlama yükümlülüğünü yerine getirirken, işyerinde meydana gelebilecek beklenmedik olaylardan doğan maliyetleri azaltmaya da yardımcı olur. İşveren sorumluluk teminatı, iş yerindeki personelin güvenliğini sağlamak ve yasal gereklilikleri yerine getirmek için önemli bir araç.

Bu noktada poliçe yapılırken dikkat edilmesi gereken konu, işveren sorumluluk teminatının limitleri… Maalesef danışmanlık verdiğimiz birçok firmanın daha önceki poliçelerini incelediğimizde bu teminatın limitlerinin yetersiz olduğunu görüyoruz. Sigorta acentenizden bu teminat limitini yüksek tutmasını özellikle isteyiniz.

     Bu teminata ilave olarak;

  • Manevi Tazminat
  • Dış Görev Şartı
  • Meslek Hastalıkları
  • Servis Aracı ile Taşıma özel şartlarını da ilave edebilirsiniz.

Primler nasıl belirlenir?

Primler; işçi sayısı, işçilik ücretleri toplamı, taşeron işçilik toplamlarına ve ilave edilmiş özel şartlara göre değişkenlik göstermektedir.

Ezcümle, örnek bir vaka ile teminatı biraz daha açığa kavuşturalım;

İşletmenizde sosyal sigortalar kanununa tabi çalışmakta olan çalışanınız bir iş kazasına uğradı. Çalışanınızın işletmenize yönelik açacak olduğu maddi ve manevi tazminat talepleri bu teminat kapsamında değerlendirilir. Tüm bu risklerinizi önceden tespit edip, işletmenizi ve sizleri maddi, manevi ve hukuki risklerden koruyabilecek bir sigorta acentesi ile çalışmak, alabileceğiniz en güçlü önlem. Siz de tecrübe edinmek için başınıza kötü bir olayın gelmesini beklemek istemiyorsanız bizimle iletişime geçmeyi ve işveren sorumluluk sigortasının detaylarını öğrenmeyi unutmayın!

Bunları Biliyor Muydunuz?