Sağlık Sigortası Çeşitleri ve Avantajları Neler?

Ülkemizde son dönemlerde sigorta bilinci önemli gelişmeler yaşıyor. Sigorta denildiğinde, yıllardır herkesin ilk aklına gelen şey trafik sigortası oldu. Zaman ilerledikçe tüketici, KASKO poliçesinin de önce ihtiyacını hissederek sonra da faydasını görerek bu poliçeyi de benimsedi. Son dönemlerde ise tüketici, bir başka sigorta ürünü olan tamamlayıcı sağlık sigortasına da ciddi bir ilgi göstermeye başladı.

Peki, akrabalarımızdan ve sosyal çevremizden sıkça duymaya başladığımız bu ürün nedir?

Özel Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası çeşitleri uzun yıllardır ülkemizde birçok tüketici tarafından tercih ediliyor. Sağlık sigortası çeşitleri, devlet katkısı olmaksızın, özel sigorta şirketlerinin farklı limit seçenekleriyle tüketicilerle buluşuyor. Özel sağlık sigortasına sahip olmak için devlet desteğinin (Bağ-Kur, emekli sandığı, sigortalı olmak) olması gerekmiyor. Sahip olduğunuz özel sağlık sigortasının planına göre, özel hastanelerde ve özel muayenehanelerde bu üründen yararlanabilirsiniz.

Peki bu ne demek? Bu öncelikle, geniş bir konfor alanına sahip olacağınız anlamına gelecek. Aynı zamanda anlaşmalı olduğu özel hastanelerin hizmet kalitesini baz alındığında, yıllık primlerin buna göre belirlendiği anlamına da gelmekte. Yani, maddi anlamda sizi etkilemeyeceğini düşünüyorsanız ve bir rahatsızlık durumunda en iyi doktorları ve en gelişmiş teknolojiye sahip cihazları bünyesinde barındıran bir özel hastanelerde tedavi olmak tercihiniz ise, özel sağlık sigortası sizin için tek seçenek olacak.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Gelelim tamamlayıcı sağlık sigortasına. Ne yazık ki, ülkemizdeki gelir seviyesi farklılıkları yüzünden, herkes kolayca özel sağlık sigortasına ulaşamıyor. İşte bu noktada devletimiz, tüm vatandaşların ayrıcalıklı bir sağlık hizmetinden faydalanmalarını sağlamak, aynı zamanda da artan nüfus ile birlikte kamu hastanelerinin üzerindeki yükü hafifletmek için tamamlayıcı sağlık sigortası formülünü geliştirdi.

Özel sigorta şirketleri aracılığıyla hayata geçen bu ürüne sahip olabilmeniz için öncelikle bir devlet desteğinin olması gerekiyor. Poliçeniz; Bağ-Kur, SGK veya emekli sandığının özel hastanelerde çıkarmış olduğu farkı karşılayarak 2024 Şubat ayında sadece 15 TL gibi bir katkı payı ödemesi ile hastaneden ayrılmanızı sağlıyor.

Kimler Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Faydalanabilir?

Örnek olarak, bir çekirdek ailede erkeğin sigortalı çalışan, kadının da ev hanımı olduğunu düşünelim. Kadın eşi üzerinden SGK hizmetlerinden faydalanabildiği için, o da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığı takdirde bu poliçeden faydalanabilir.

Bilindiği üzere çocuklar, 18 yaşını doldurana kadar ailelerinin sosyal güvencelerinden faydalanabiliyor. 18 yaşını aşan evlenmemiş erkek çocukları, lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşına kadar ailelerinin sosyal güvencelerinden faydalanmaya devam edebilir. Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak kız çocukları ise, evli olmadıkları müddetçe ebeveynlerinin güvencesini kullanmaya devam edebilirler.

Sağlık Sigortası Yaptıracağınız Acentenizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tüm bu şartlara sahip olduğunuzda ve kendinize tamamlayıcı sağlık sigortası satın alma sürecinde acentenizden şu bilgileri mutlaka öğrenmelisiniz!

Poliçenin tam olarak kapsamı nedir?
Poliçe için bekleme süresi nedir?
Hangi hastanelerle anlaşmaları var?

Tüm bu teknik bilgi ve tecrübe gerektiren konularda sizi bilgilendirebilen ve yönlendirebilen acentelerle çalışmanız, satın almış olduğunuz üründen duyduğunuz memnuniyet seviyesini arttırır. Aksi takdirde, poliçeye olan inancınızın kaybolduğu bir sürece gireceğinizi garanti ederiz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasını sadece yatarak tedavilerde kullanmak için alabileceğiniz gibi, hem ayakta hem de yatarak tedavilerde geçerli olacak teminatlarla da satın alabilirsiniz. Yıllık ayakta tedavi (Doktor muayene, ileri tanı yöntemleri) adetinizi de, işinin ehli sigortacınız ile birlikte ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlık masrafları hızla artarken, aile bütçenizi enflasyona karşı koruma altına almış olursunuz. Bu ürüne sahip olduğunuzda, maddi endişeleriniz azalacağı için, hastalıklarla mücadele ederken psikolojik olarak rahat hissetmenizi sağlayacak ve iyileşme sürecinize de katkı sunacak.

Sağlık sigortası, sadece beklenmeyen sağlık sorunlarına karşı değil, aynı zamanda genel sağlık durumunuzu korumak ve yaşam kalitenizi artırmak adına da çok önemli bir adım. Unutmayın, sağlıklı bir yaşam için önceden tedbir almak her zaman en akıllıca seçenek.

Kaktüs Sigorta Sağlık Sigortası Uzmanlığı

Kaktüs Sigorta olarak, ekibimizde uzmanlık alanı sağlık poliçesi olan ekip üyelerimizle çalışırken kendinizi hiç yalnız hissetmeyeceksiniz. Sizleri provizyon ve hastane süreçleri hakkında detaylı olarak bilgilendiren, her daim ulaşabileceğiniz, kafanızdaki soru işaretlerini büyük bir ilgi ile gideren Kaktüs Sigorta ekibi sayesinde kendinizi çok daha güvende hissedeceksiniz.

Bunları Biliyor Muydunuz?